27 Mart 2016 Pazar

Paraşütünüz Ne Renk?

Paraşütünüz Ne Renk, Richard N. Bolles'ın kariyer arayışında olanlar için yazdığı ismi gibi renkli kitabı. Kitabı renkli kılan ise içinde yer alan farklı araştırma ve uygulamalar. 


Kitabı alırken konusu bir kaç açıdan ilgimi çekmişti; öncelikle iş dünyasındaki herkes gibi benim de farklı kariyer fırsatları için neler yapılabileceği bilgisine her an ihtiyacım olabilirdi, ömrümüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz işimiz ile mutlu değilsek bunun nasıl bir azaba dönüşebileceğinin bilincindeydim, kendini tanıyıp kariyerini ona göre şekillendirmek gerektiğini düşünüyordum, üstelik mesleğim itibariyle kendimi sık sık yeni mezun ya da iş arayışında olan kişilere yardımcı olmaya çalışırken buluyordum, farklı kariyer yollarını ve uygun mesleği kişinin nasıl seçebileceğini öğrenmek kariyer gelişimi, eğitim, performans gibi konularda bana yardımcı olacaktı gibi gibi...

Paraşütünüz Ne Renk'i okuyup içindeki uygulamaları yaparken aslında bilinçli olarak belirli bir kariyere yönelmenin ne büyük emek istediğini farkettim. Önce kendini tanıyacaksın. Becerilerini, ilgi alanlarını, nasıl bir iş çevresine, nasıl çalışma koşullarına, hatta hangi gelir düzeyine, hangi lokasyonda sahip olmak istediğini bileceksin. Bunları biliyorum diyebilmek için de uygulamalar yapacak, araştıracak, soracak, gerekirse kitaptaki deyimiyle "iş avına" çıkacaksın.

Bolles'un kitabını konuyu pek çok farklı boyutuyla ele alışı ve uygulamalarla dolu olması yönüyle sevdim. Hayal kırıklığına uğradığım nokta ise kitabın her yıl yazar tarafından güncellenerek yeniden basıma alınmasına rağmen, benim ulaşabildiğim Türkçe versiyonunun 2005 basım olmasından kaynaklanıyordu. Sarı sayfaların önemini ya da iş aramada internetin hiç de işe yaramadığını okumak günümüz için hiç anlamlı değildi.

Umarım güncel baskılarını da ülkemizde yayınlarlar (ya da belki siz orjinal dilde yeni basımını okuyabilirsiniz), biz de çok boyutlu araştırmalar, uygulamalar içeren bir kitabı keyifle okuyabiliriz.

Yazımı kitapta yer alan şekliyle, benim de çok katıldığım bir önermeyle bitirmek istiyorum:

İyi yaptığınız bir yetenekse, genellikle onu seversiniz.

Sevdiğiniz bir yetenekse, genellikle iyi yaptığınız içindir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder