9 Ocak 2013 Çarşamba

Karda Zordur Çalışmak...


Birkaç gündür hava durumu gündemimizin ilk sırasına yerleşti. Haberlerimizi, sosyal ağlardaki paylaşımları, gündelik sohbetlerimizi değiştirdi. Marx kültürü tanımlarken "doğanın yarattıklarına karşı insanoğlunun yarattığı her şey" der. Hava durumu kültürümüzü de sorgulattı. Hayvanları düşünüp su bırakan da vardı, tadını çıkarıp kar topu oynayan da, doğayla mücadelemizin sonucu mudur bilinmez küresel ısınmadan dem vuran da. Çalışma hayatımızı da etkiledi kar, hem zorluklarıyla, trafiğiyle, yorgunluğuyla; hem de moral motivasyonuyla.

Araçlarıyla yolda kalanlar, servis süresi uzayanlar, yollar boşalmış kimse çıkmamış diyenler, otobüs bekleyenler, yürürken üşüyenler, tatil umanlar, işten erken çıkanlar, işten geç çıkanlar, esnek saatlere uyum sağlayanlar, evden çalışanlar, geç kalanlar... büyük şehirlerde yol durumunun ve ulaşımın çalışanı nasıl etkilediğini bir kez daha gösterdi. Çalışırken de karın etkisi geçmedi, Kimisi sessiz sedasız serin havada sıcak çayıyla daha bir konsantre oldu işine, kimisi eve dönüş yolculuğunu düşünerek kaygılandı, kendisini veremedi iyice.


Dışarıda çalışanlar kuşkusuz en çok etkilenenler oldu, karda kazandılar ekmek paralarını.

Çok da tadını çıkaramadık sanki, hani şöyle çocukluğumuzdaki gibi. Takım çalışması diyip adına biraz kar topu oynasak hoş olmaz mıydı ki?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder