18 Ekim 2013 Cuma

Ne İş Olsa Yaparım Abi!

Sizi bilmem ama ben “Ne iş olsa yaparım (abi)” diyen adaydan korkarım. Çünkü ne iş olsa yaparım diyen aday, aslında ne iş yapabileceğini ve/veya yapmak istediğini bilmeyen adaydır.

Ne iş olsa yaparım sözünün hiçbiri hoş çağrışımlar yapmayan farklı anlamları var gibi gelir bana. “Ne iş olsa yaparım”, çünkü ben sadece para için çalışırım, param zamanında hesabıma yatıyor mu, gerisine bakmam. “Ne iş olsa yaparım”, çünkü bu işin gerektirdiği yetkinliklerden bihaberim, öğrenirim bir şekilde, ne olacak ki! “Ne iş olsa yaparım”, çünkü aslına bakarsanız ne yapabileceğimi ya da ne yapmak istediğimi ben de bilmiyorum, siz şu işi bir verin bana, bir denerim, belki severim. “Ne iş olsa yaparım”, çünkü belirli bir uzmanlığım hatta belki ilgi alanım bile yok, şu ya da bu iş fark etmez benim için. “Ne iş olsa yaparım”, çünkü işimin hayatımda sahip olduğu veya olabileceği önemin pek de farkında değilim.


Her ne kadar bu cümle bende hoş olmayan duygular yaratsa da, iki aday kesimi var ki, onları bu genellememden neredeyse muaf tutabilirim. Birincisi bu sözleri söylerken gerçekten içten olan ve verilebilecek “hemen hemen” her işi elinden geldiğince en iyi bir şekilde yapmaya hazır olan mavi yakalı çalışan profili. Sonuçta “emek parası” için çalışıp çabalayan ve bu çabasını bu şekilde ifade eden emekçilere laf söylemek kimsenin haddi değil. İkinci kesim ise, yeni mezun adaylar. Onların da gerçekten istedikleri işi bulmaları için denemeler yapmaları çok doğal hatta faydalı.

Ancak kişisel olarak ben, çok önceden beri genel hatlarıyla da olsa ne iş yapmak istediği konusunda fikri olanlardandım, sonraları bu konuda daha da ısrarcı oldum. Anlayacağınız, şimdi bana sorsanız, kusura bakmayın ama, “Her işi yap(a)mam abi ben!”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder