13 Mayıs 2017 Cumartesi

İnsan Kaynakları 4.0

Bir Çin atasözü der ki:

”Endişe kuşlarının başının üzerinde dönmesini engelleyemezsin.Ama saçlarına yuva kurmasını engelleyebilirsin”

Şimdi endişelerden uzaklaşma ve teknolojinin güzelliklerini yaşayacağımız pozitif geleceğe odaklanma zamanı.
Geleceği bugünden tasarlamak ise hepimizin sorumluluğu...


11-12 Mayıs tarihlerinde  Peryön Güney Marmara'nın düzenlemiş olduğu 15. İnsan Yönetimi Zirvesi Bursa Merinos'ta Endüstr İK 4.0/İnsan Kaynakları 4.0  teması ile gerçekleşti. Etkinliğin ikinci gününe katılmak oldukça keyifliydi benim için. İşte benim kısa notlarım:

  • Konu oldukça merak uyandırıcıydı; Endüstrinin, İnsan Kaynaklarının geleceğin ne olacağı, yerimize robotların geçip geçemeyeceğini düşünürken etkinliğin Ledman gösterisiyle başlaması hepimizi kendimize getirdi.
  • Atlas Global'in sunumu, firmanın konumu itibariyle büyük önem taşısa da keşke ana konudan çok uzaklaşmasaydı dedirtti bana ve  özellikle genç izleyicilere.
  • Sürdürülebilirlik oturumunda Nike'den Caner Soytaş ile ve Siemens'ten Esra Kent'i dinledik. Mine Kılıç moderatörlüğünde geçen oturum; çevre, insan ve ekonomi bileşenleri ile doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamak için firmaların neler yapabileceği konusunda ilham vericiydi. Sürdürülebilirlik keşke hepimizin gündeminde ön sıralarda olabilse!
  • Koton, Shaya ve Vodafone "Yüksek Oktanlı Motivasyon" oturumunda biraraya geldi. Bana göre ortak noktaları; iç ve dış müşterilerini dinlemeleri, böylece yeni nesile uygun çalışma şekilleri ve ortamları sağlama çabalarıydı.
  • "Hukukçuların Gözünden: Dün, Bugün, Gelecek" başlıklı oturumda Erdem Özdemir ve Ömrüncegül İçöz Koyuncuoğlu doğum sonrası yarım süreli çalışma izni ve kişisel verilerin korunmasından bahsettiler. Anlatımları oldukça yalındı, hukuk gibi genelde ağdalı bir dil kullanılmasına alıştığımız bir disiplin hakkında bile anlaşılır bir şekilde bilgi verilebileceğini dinleyicilere gösterdiler.
  • Final oturumu Elio D'Anna'dandı. Elio D'Anna rahatlatıcı ses tonu ile bize içimizde ne yaşıyorsak dışımızda da onu bulacağımızı anlatırken kendi gücümüzü anımsattı. 
  • D'Anna soruları yanıtlarken izleyiciler arasında oturan ve sonradan kim olduğunu öğreneceğimiz Serra Erkoç arkasında oturanın konuşmasından rahatsız olmuş bir seyirci gibi söylenip ayağa kalktı. Herkes ne oluyor derken orkesra da salona girdi ve sahneye çıktılar. Serra Hanımın ve orkestranın gösterisi görülmeye değerdi.
Özetle, değişen sadece  içinde bulunduğumuz endüstriler,  çalışma şekillerimiz değil; konferansların, bilgi paylaşım platformlarının da yeni nesile, teknolojiye, düşünme şekillerimize paralel gelişmesi, değişmesi gerekiyor. Ne kadar bu değişimi dikkate alırsanız bu tarz organizasyonlar da o kadar başarılı oluyor. Peryön Güney Marmara'yı tüm çabaları için, özellikle de bu küçük değişimleri dikkate alıp bunlardan faydalandıkları için kutluyorum.


Nice zirvelerde buluşmak üzere:)
Hukukçuların Gözünden: Dün, Bugün, Gelece

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder