1 Aralık 2011 Perşembe

SOSYAL MEDYA VE İNSAN KAYNAKLARI

Sosyal medyanın bugünkü konumunu düşündüğümde nedense aklıma hep Andy Warhol ‘unBir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” sözü gelir. Ne de olsa bugün sosyal ağlar aracılığıyla sesinizi daha geniş kitlelere duyurabilmeniz çok daha kolay. Bloglar yazabilir, beğendiğiniz kişileri twitterda takip edebilir ve siz de bir “ünlü” olarak takip edilebilir, Youtube’a videonuzu ekleyebilir, Linkedin’de yüzyüze hiç görüşmediğiniz insanlarla “discussion”lar içinde bulunabilir, Facebook’ta kendi hayran grubunuzu bile oluşturabilirsiniz. Kısacası yoğun bir iletişim ağına sahip olabilirsiniz. Üstelik kontrolü ve sınırlanması zor, gelişime açık ve farklı bir şekilde.
İnsanların bu kadar aktif olduğu sosyal medyadan İnsan Kaynakları’nın etkilenmemesi ise düşünülemez bile. Bugün artık iş arayan kişiler çoğunlukla kariyer.net, secretcv.com, yenibiris.com gibi internet sitelerinden faydalanıyorlar. İş görüşmesine gitmeden önce de adaylar firmaları hem kendi internet sitelerinden hem de firmaların tamamen kontrol etmesinin olanaksız olduğu pek çok sitede yer alan bilgilerden araştırıyorlar.
Öte yandan firmalar da adayları hem google’dan, hem de her türlü sosyal ağdan faydalanarak, araştırma şansına sahip. Bunların yanında kendi kariyer sitelerini oluşturarak, sosyal ağlarda kendilerini başarılı bir şekilde konumlandırarak, potansiyel adaylarına daha yakın durmaları da mümkün. İnsan kaynaklarının yapılanmalarında sosyal medya desteğini de kullanmalarında büyük fayda var.
İnsan kaynaklarının neresinde yer alırsanız alın, yeniliklere açık olarak sosyal ağları etkin bir şekilde kullanmanın gelecekte de (büyük ihtimalle farklılaşarak ve gelişerek) önemli olacağını öngörmek pek de zor değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder