31 Ekim 2011 Pazartesi

SADECE DİNLE...


 “Birşey anlattığımda gözlerimin içine bakarak dinliyor beni. Gerçekten ilgilendiğini hissediyorum, bu benim için çok önemli.”
“Yanımdan rahatlamış olarak ayrıldı. Aslında birşey de gelmedi elimden, sadece dinledim anlattıklarını. Ama sanırım ihtiyacı olan da buydu.”
“ Sinir oldum. O kadar şey anlattım sonra dönüp bana alakasız bir soru sormaz mı! Yani bir saattir ben kime ne diyorum…”

John Gray’in zamanında çok satan “Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten” isimli kitabını okurken kadınların dinlenmeye özellikle ihtiyaç duyduklarını anlatan kısım çok ilgimi çekmişti. Bir kadın şikayet etmeye ya da sızlanmaya başladığında, aslında bir çözüm önerisinden çok hak verilmeyi ve dinlenmeyi istiyordu. Bu yüzden erkek ne kadar çözüm üretmeye, alternatif sunmaya çalışsa kadın kendini o kadar anlaşılmamış hissediyordu. Aksine sadece “Hıhı, sonra ne oldu, haklısın” gibi destekleyici ve anlatmaya tesşvik edici cümleler kurulduğunda kadın duygusal olarak rahatlama hissediyordu.
Aslında sadece kadınlar için değil herkes için dinlenilmek çok önemli. Psikiyatrist David Burns “İyi Hissetmek” isimli kitabında şunları söyler:

“Bir insan sızlandığında ve şikayet ettiğinde kendisini huzursuz, güvensiz ve ezik hissediyordur. Onlara yardım etmeye çalıştığınızda, birşeyi uygun biçimde halledemediklerinin ima edildiğine inandıklarından, kendilerini eleştirilmiş hissederler. Aksine; onlarla hemfikir olduğunuzda ve bir de iltifat kattığınızda, kendilerini onaylanmış hissederler ve genellikle gevşer ve sessizleşirler.”

Peki bunun insan kaynakları açısından önemi ne? Temelde insan kaynakları adı üzerinde en değerli kaynak olarak gördükleri “insan” ile uğraştığı için onu anlamanın yolu başta dinlemekten geçiyor. İş görüşmelerinde adayı dinlemekten, çalışanların sorunlarını dinlemeye geniş bir çerçeveye uzanıyor bu durum. Kimi zaman çalışanların sorunlarına anında çözüm üretmek İKnın elinde olmasa da, en azından dinlemek ve anlamaya çalışmak gerekiyor. Tabii bu durum uzun vadede bu sorunların çözümü için fırsatları farkedebilmeyi de sağlıyor. Bu yüzden çoğu insan çoğu zaman içten içe “Çözüm üretme, yorum yapma, sadece dinle..”diye bağırıyor...

Konuyla ilgili detaylı bilgi için ne okuyalım?

David Burns: İyi Hissetmek
John Gray: Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten
Doğan Cüceloğlu: Yeniden İnsan İnsana

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder