15 Şubat 2012 Çarşamba

EĞİTİM DÜNYASINDA NELER OLUYOR?

Eğitim dünyası, temelde teknolojinin ve insanların bakış açılarının değişmesinden kaynaklanan pek çok gelişmeye ayak uydurmaya çalışıyor. Eğitim metodlarındaki çeşitlilik ise bu durumun en büyük kanıtı.

İşte güncel eğitim metodları:

Similasyonlar: Çalışanlara, bilgisayar ortamında oyunlar oynayarak karar verme sürecinde bir takım beceriler kazandırılımaktadır.

Örnek Olay Yöntemi: Sorunlar, katılımcılara “örnek olay” ya da “vaka” adı verilen bir metinle sunulmaktadır. Gerçek bir durum ya da sorun bütün ayrıntılarıyla incelenir ve katılanlar daha bilinçli düşünmeye, etkili karar vermeye ve çözümler bulmaya yöneltilir.

E-öğrenme: İnternet veya intranet teknolojileri kullanılarak, eğitmenin ve ögrencinin fiziksel olarak aynı ortamda bulunmadığı bir eğitim tekniğidir.

Eğitim Yönetim Sistemi (LMS): Eğitim içeriklerinin, ve kullanıcı bilgilerinin depolandığı ve yönetildiği bir e-Learning altyapı sistemidir.

Video ve Dizi ile Öğrenme: HD videolar çekilebiliyor ve bunlar kolaylıkla youtube gibi video paylaşım sitelerine yüklenebiliyor. Amatör de olsa birçok kişi öğretici videolar çekerek bilgilerini ve deneyimlerini etkin bir şekilde paylaşıyor.

Sosyal Öğrenme: “Başkalarıyla ve başkalarından öğrenmek” olarak tanımlanan bir informal eğitim yöntemi olan sosyal öğrenme Twitter,Facebook, Bloglar vb. sosyal medya mecralarının yardımıyla gittikçe gelişiyor.

Mobil Öğrenme: Öğrenmenin etkisini artırmak için grafik, yazı,animasyon,ses ve video gibi bileşenler kullanılıyor. Cep telefonları, ipad ve diğer tablet cihazlar, e-kitaplar mobil öğrenmeye katkıda bulunuyor.

Kişiyi Algılayan Ortam ve Cihazlar: Bulunduğunuz yere ve hatta telefonunuzun kamerasının baktığı yöne göre size bilgi sunulabiliyor.

Öğretici Oyunlar: Bilgiyi eğlenceli bir şekilde pekiştirebilmek için kullanılabilecek basit vaka simülasyonları/bulmaca tipi oyunlardan, kompleks ve kullanıcı kontrolünün olduğu sanal ortamlara kadar uzanır.

Karma Eğitim (Blended Learning): Bağlamı / ortamı çeşitlendirmek ya da kullanılan medyayı/araçları çeşitlendirmek şeklinde gerçekleştirilebilen karma eğitim, sınıf eğitimi ve E-Learning gibi uygulamaların beraber yürütülmesi olarak tanımlanıyor. Günümüzde eğitim metodları çok çeşitli olduğundan oluşturulabilecek karma eğitim kombinasyonları da çeşitlilik gösteriyor.

Gelecek günlerde bilginin hızı daha da artacak gibi görünüyor. Eğitim alanında çalışanlara ise bu gelişime ayak uydurmaya çalışmak kalıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder