24 Şubat 2012 Cuma

İŞ ARAYIŞINI PROFESYONEL ATLET GİBİ YÜRÜTMENİN YEDİ YOLU

Takip ettiğim İK bloglarından biri olan Career Hub ’da Louise Garver tarafından yazılan bir yazı oldukça ilgimi çekti. Özetle aklımda kalanları sizinle paylaşmak istedim.

Yazıda iş arayışında olanların özellikle strateji ve düşünce yapıları bakımından profesyonel atletler gibi davranması gerektiği belirtiliyor, bunun yolları ise yedi başlık altında sıralanıyordu:
1.Hazırlanın: Bir atlet nasıl yarış öncesinde eğitim, beslenme vb. konuları içeren sıkı bir çalışma içine giriyorsa, sizin de hazırlıklarınız tam olsun. Özgeçmişiniz, Linkedin profiliniz, mülakata ilişkin hazırlıklarınız, kariyer hedefiniz netleşmiş olsun.
2. Motive olun: Siz de güçlüklerle başa çıkmada sporcuları örnek alabilirsiniz: Sizi motive edecek profosyonel sosyal ağınızı oluşturabilirsiniz, bu güvenilir bir dostu ya da bir kariyer koçunu içerebilir.
3. İç konuşmalarınızı kullanın:  Atletlerin başarmaları için takım üyeleri ve koçları tarafından desteklenirken, bir yandan da kendilerinin başaracaklarına inanmaları gerekir. Yeni ve doğru işinizi bulmanız için, olumsuz düşüncelerinizi enerji ve inanışınızı değiştirecek pozitif düşüncelere dönüştürmeniz gerekir.
 4. Gözünüzde canlandırın: Bitiş noktasına geldiğini hayal eden bir atlet gibi, siz de yeni iş teklifini kabul edişinizi gözünüzde canlandırabilirsiniz.
 5. Küçük başarıları kutlayın: Her atlet bir hedefi başarmanın pek çok aşaması oladuğu bilir. İş arayan biri de iş görüşmesine çağırılmak, ikinci görüşmeye çağırılmak gibi küçük adımları hedefe yaklaştıran adımlar olarak görebilir.
6. Kişisel almayın: Pek çok oyunda, spor karşılaşmasında kendileriyle ilgili olmayan şeylerin kişisel alınmasının etkisini görürüz. Yanlış anlaşılmaları azaltmak için sorular sorun ve hissettiklerinizin önemli olduğunun altını çizin.
7. Vazgeçmeyin: Kendinizi cesaretsiz hissettiğinizde amacınıza odaklanmaya çalışın, bu kariyer değişikliğiyle ilgili sizi motive eden şeyleri düşünün, moral verici bir içsel konuşma yapın, hedefinize ulaştığınızı canlandırın ve yolunuzun üzerindeki kazanımlarınızı kutlayın.
Yazının ana fikri bu değil belki ama bana sevdiğim bir sözü anımsattı:
“Happiness is a journey, not a destination.” (Mutluluk varılacak yer değil, yolculuğun kendisidir.)
Galiba bütün mesele motivasyonu kaybetmeden, iş arayış sürecinden de keyif alabilmekte.
Keyifli koşular :)


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder